Language
PDUs | StarTech.com | RKPW161915 | This 16-outlet (120V 15A)(12A UL) Rack PDU delivers a cost-effective power distr
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | PDU |
|---|---|
| UPC | 065030839297 |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer Number | RKPW161915 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RKPW161915 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | RKPW161915 |
| Product Name | Rackmount PDU with 16 Outlets and SurgeProtection - 1U |
| Marketing Information | This 16-outlet (120V 15A)(12A UL) Rack PDU delivers a cost-effective power distribution solution for your server rack/cabinet. The 1U PDU can be mounted horizontally in any server rack 4in in depth or greater, to provide sixteen 120V 15A power ports/outlets, and features a rugged steel casing to ensure maximum durability.The front of the PDU features two LEDs that indicate proper ground and surge detection, while enabling you to control the power state with an illuminated power/reset switch.To prevent costly breakdowns of connected devices, the rackmount PDU features a built-in circuit breaker and reset switch, ensuring dependable performance of vital equipment. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Power Rating (VA) | 1.80 kVA |
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 3.80" (96.52 mm) |
| Length | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb (1995.81 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |