Language
Power Cords | Tripp Lite series | P004-004-YW | TRIPP LITE 4FT18AWG POWER CORD C14-C13 YELLOW
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Power Interconnect Cord |
|---|---|
| UPC | 037332168351 |
| Cord Length | Between 4 and < 6 ft |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Device Supported | Computer, Monitor, Printer |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Manufacturer Number | P004-004-YW |
| Warranty | More than 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P004-004-YW |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P004-004-YW |
| Product Name | P004-004-YW Power Interconnect Cord |
| Marketing Information | Tripp Lite's line of Color-Coded AC Power Cords offer quick identification of your computer cables. This 4-ft. cable with yellow connectors will replace the power cable on most computers and peripherals that have a removable power cord. Cable features a C14 on one end and C13 on the other. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life. |
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Device Supported |
|
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Cord Length | 4 ft (1.22 m) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |