Power Cords | Tripp Lite series | P004-18N-2C13 | Y Splitter Computer PowC14 Male to C13 Female Splitter, PDU Style C14 to 2x C13 , 10A, 100 250V, 18 AWG, 18 in, Blacker Extension Cord, 10A, 18AWG (IEC-320-C14 to 2x IEC-320-C13), 18-in.
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Splitter Cord |
|---|---|
| UPC | 037332213945 |
| Cord Length | Less than 2 ft |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Device Supported | Amplifier, Computer, Monitor, PDU, Printer, Scanner, UPS |
| Second End Connector Detail | 2 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Voltage Rating | 120 V AC, 230 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Manufacturer Number | P004-18N-2C13 |
| Warranty | More than 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P004-18N-2C13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P004-18N-2C13 |
| Product Name | P004-18N-2C13 Splitter Cord |
| Marketing Information | C14-to-C13 Y-Style Splitter Cord Connects 2 Devices with C14 Inlets to One C13 Outlet This UL-listed IEC-320-C14 to IEC-320-C13 splitter allows two devices with C14 power inlets to share one AC input cord and one C13 outlet. This C14 male to C13 female cord features a C14 end for connecting to an AC power source on a PDU, surge protector or UPS system and two C13 ends for connecting to devices. By connecting two devices to one outlet in your home office or workspace, the power cord splitter frees up space in a PDU or surge protector and helps reduce cable clutter. The length of the C14 connector to the split is 6" and the length of the two C13 connectors is 12" from the split. IEC Cable Powers a Wide Variety of Essential Electronics With this PC power splitter, a single C13 outlet can power two devices, such as computers, monitors, printers, instrument amplifiers and other equipment compatible with a C13 connector. Ideal for areas where AC outlets are limited, such as rack cabinets, this IEC cable is compatible with Tripp Lite power and extension cords. |
| Product Type | Splitter Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 2 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Power Description | |
| Voltage Rating |
|
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 1.5 ft (0.46 m) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |