Language
Power Cords | Tripp Lite series | P005-006-ARD | Tripp Lite series Heavy-Duty PDU Power Cord, C13 to C14 - 15A, 250V, 14 AWG, 6 f t. (1.83 m), Red - 6-ft. (1.83 m) length allows flexibility in placing devices i n relationship to AC outlet
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Power Extension Cord |
|---|---|
| UPC | 037332199058 |
| Cord Length | Between 6 and < 8 ft |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported | Computer, Monitor, Power Supply, Printer, Scanner, Workstation |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 15 A |
| Manufacturer Number | P005-006-ARD |
| Warranty | More than 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P005-006-ARD |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P005-006-ARD |
| Product Name | P005-006-ARD Power Extension Cord |
| Marketing Information | The P005-006-ARD Heavy-Duty Power Extension Cord is recommended for replacing a lost or worn-out power cord or extending your current power connection by six feet. It features a red SJT jacket and fully molded red ends, allowing you to easily identify your connections in a crowded workstation. A C14 male connector on one end and a C13 female connector on the other let you attach computers, printers, scanners, power supplies, monitors and other compatible hardware. This six-foot 15A cord supports voltages up to 250V. It's UL-listed and features a flexible SJT jacket and 14 AWG wire for easy routing through tight areas. |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Device Supported |
|
| Power Description | |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |