Language
Power Cords | Tripp Lite series | P005-006 | Heavy-Duty C13 to C14 Power Extension Cable - 15A, 100-250V, 14 AWG, 6 ft., Blac k
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Power Interconnect Cord |
|---|---|
| UPC | 037332150004 |
| Cord Length | Between 6 and < 8 ft |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Device Supported | Server |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Current Rating | 15 A |
| Manufacturer Number | P005-006 |
| Warranty | More than 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P005-006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P005-006 |
| Product Name | P005-006 Power Interconnect Cable |
| Marketing Information | Use Tripp Lite's P005-006 in server applications that require a higher rated, heavier gauge cable. C13 to C14 connectors, 3 x 14 AWG conductors, 15A rating, 100-250V. |
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Device Supported | Server |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Frequency |
|
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Miscellaneous | |
| Additional Information | 14 AWG |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |