Printing Kits | HP | D7H14A | HP LaserJet Transfer and Roller Kit; Installation Guide,90 day limited warranty
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 887758280492 |
|---|---|
| Manufacturer Number | D7H14A |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D7H14A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | LaserJet D7H14A Transfer and Roller Kit |
| Marketing Information | Ensure your HP printer continues to provide you with optimum print quality with periodic replacement of supplies using this image transfer and roller kit. It is designed for use with HP Color LaserJet Enterprise M855 and Color LaserJet Enterprise Flow MFP M880. It ensures your HP printer remains in working condition and continues providing your workers with the highest print quality possible. Image transfer kit yields approximately 150,000 pages. It includes user-replaceable parts that work with your HP printer to prompt you when they require maintenance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Maintenance Kit |
| Technical Information | |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 150000 Pages |
| Physical Characteristics | |
| Height | 26.42" (671 mm) |
| Width | 23.62" (600 mm) |
| Depth | 19.80" (503 mm) |
| Weight (Approximate) | 42.37 lb (19220 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Japan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Warranty Information | HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. This warranty does not apply to print cartridges that (a) have been refilled, refurbished, remanufactured or tampered with in any way, (b) experience problems resulting from misuse, improper storage, or operation outside of the published environmental specifications for the printer product or (c) exhibit wear from ordinary use. To obtain warranty service, please return the product |