Language
Signal Splitters & Amplifiers | C2G | 40881 | LEGRAND AV 40881 25/70V 50W Audio Amplifier - Plenum Rated - Audio systems insta lled in commercial environments are susceptible to noise caused by an electrical ground loop. This will often manifest as a hum
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Signal Amplifier |
|---|---|
| UPC | 757120408819 |
| Manufacturer Number | 40881 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 40881 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 25/70V 50W Audio Amplifier - Plenum Rated |
| Marketing Information | The 25/70V 50W Audio Amplifier is the ideal solution for supporting a distributed audio system in a classroom, conference room or other environment that requires installation in a plenum space. This amplifier supplies 50 Watts of power, 25 Watts per channel, and is built to an industry standard 25/70 Volt design. This amplifier supports many advanced features which make it a perfect fit for most applications Noise Reduction: Audio systems installed in commercial environments are susceptible to noise caused by an electrical ground loop. This will often manifest as a hum or buzz through the system. This amplifier features noise reduction technology on both the 3.5mm and RCA Stereo Audio inputs. This noise reduction eliminates the interference and allows the audio signal to pass through. Standby Mode: After five minutes without a signal, the amplifier will enter standby mode providing energy savings. The amplifier will wake from standby mode automatically when a signal is received. Accessory Power Output: The accessory power output provides 12 Volts DC and 500 mAmps. |
| Product Type | Signal Amplifier |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency | 100 Hz |
| Maximum Frequency | 20 kHz |
| Impedance | 18 Kilo Ohm |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 1.49" (37.85 mm) |
| Width | 4.31" (109.47 mm) |
| Depth | 4.54" (115.32 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.63 lb (1647.45 g) |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |