Language
Signal Splitters & Amplifiers | StarTech.com | ST122LE | Compact USB-powered VGA splitter allows you to split a video source to two separ
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Signal Splitter |
|---|---|
| UPC | 065030825856 |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Number | ST122LE |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST122LE |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port VGA Video Splitter - USB Powered |
| Marketing Information | This 2-Port VGA Video Splitter allows a computer to display VGA video on two monitors simultaneously. Perfect for classrooms, tradeshows, or any environment requiring high quality video on several monitors, the ST122LE VGA splitter supports displays with up to 300 MHz of bandwidth and up to 2048x1536 resolution. Plus, to simplify placement of your VGA displays, the splitter features a built-in booster circuit that allows you to locate VGA monitors up to 200 ft away from your system, and can be powered through a USB connection to the host computer, eliminating the need to find an available power outlet. Application Diagram The ST122LE VGA Splitter supports easy plug and play installation, and is backed by StarTech.com's 2-year warranty and FREE lifetime tech support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Signal Splitter |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Maximum Video Bandwidth | 300 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Media & Performance | |
| Maximum Operating Distance | 196.85 ft (60000 mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.90" (22.86 mm) |
| Width | 1.80" (45.72 mm) |
| Length | 15.70" (398.78 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz (100 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st122le_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st122le_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/st122le_weee.pdf |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |