Language
Signal Splitters & Amplifiers | StarTech.com | ST124HDMI2 | Displays the same image with sound on 4 screens; Splitter / signal amplifier - E
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Signal Splitter |
|---|---|
| UPC | 065030841696 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Number of Audio Line Out | 5 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Manufacturer Number | ST124HDMI2 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST124HDMI2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4-Port HDMI Splitter and Signal Amplifier |
| Marketing Information | The ST124HDMI2 4 Port High Speed HDMI® Video Splitter with Audio lets you share a single HDMI source with up to 4 HDMI or DVI-D enabled displays/receivers, without sacrificing image or sound quality. Mounting brackets are included for a tidy, professional installation. Supporting true HD video resolutions up to 1080p, this HDMI splitter allows you to situate your HDMI-capable displays up to 50 ft (15.2 m) away from the splitter. This versatile HDMI splitter features 3.5mm audio input and output connections giving you the option of sending your accompanying audio signal through the HDMI cable or through a separate 3.5mm stereo audio channel. A perfect addition to virtually any application requiring the high quality video delivered by HDMI devices, the ST124HDMI2 video splitter is easy to install and provides flawless, distortion-free digital video. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Signal Splitter |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of Audio Line Out | 5 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Media & Performance | |
| Maximum Operating Distance | 49.87 ft (15200 mm) |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 5.30" (134.62 mm) |
| Length | 8.70" (220.98 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.13 lb (966 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124hdmi2_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124hdmi2_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124hdmi2_weee.pdf |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |