Language
Signal Splitters & Amplifiers | StarTech.com | ST124PRO | Split a single high resolution VGA video signal to 4 monitors or projectors - vg
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Signal Splitter |
|---|---|
| UPC | 065030783101 |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Number | ST124PRO |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST124PRO |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port High Resolution VGA Video Splitter - 350 MHz |
| Marketing Information | The ST124PRO 4 Port High Resolution VGA Video Splitter - 350 MHz splits a VGA video source signal to 4 monitors or projectors simultaneously - a professional grade solution that is perfect for presentations, classrooms, tradeshows, or in-store displays, where the highest quality video on several monitors is needed. This High Resolution VGA Splitter supports monitors with up to 350MHz of video bandwidth and display resolutions up to 2048x1536 @80Hz. For added versatility, the VGA splitter features an integrated booster circuit that allows the video signal to be extended up to 210 feet (65 meters), enabling you to situate your displays in the most convenient location based on your application. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. Male to Female VGA extension cable required (MXT101HQ) More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Signal Splitter |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Maximum Video Bandwidth | 350 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 4 |
| Media & Performance | |
| Maximum Operating Distance | 213.25 ft (65000 mm) |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 0.80" (20.32 mm) |
| Width | 3.10" (78.74 mm) |
| Length | 7.20" (182.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.83 oz (392 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124pro_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124pro_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/st124pro_weee.pdf |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |