Signal Splitters & Amplifiers | Wilson | 859112 | SPLITTER 3 WAY -4.8 DB 600-4000MHZ W/N FEMALE CONNECTORS
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Signal Splitter |
|---|---|
| UPC | 810005964111 |
| Manufacturer Number | 859112 |
| Warranty | 3 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Manufacturer Part Number | 859112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wilsonelectronics.com |
| Brand Name | Wilson |
| Product Model | 859112 |
| Product Name | -4.8 dB 3-Way Splitter 600-4,000 MHz (50 Ohm) |
| Marketing Information | This 3-way splitter (859112) is used with WilsonPro cellular repeaters to split a signal into 3 equal parts, allowing 3 antennas to be run from a single cable and receive similar strength. It is required in order to add C-Band antennas (311245, 311243, 311242) and repeaters to an existing system. Designed to be used with WilsonPro 1337 C-Band products, this splitter is compatible with frequencies from 600 to 4,000 MHz. This IP65 indoor and outdoor rated splitter supports C-Band, T-Mobile band 71, and is Pro 710i compatible. As a high-performance splitter, it features low insertion loss and low VSWR (voltage standing wave ratio). It is equipped with N-Female connectors. Replaces previous version of 3-way splitter (859980). |
| Product Type | Signal Splitter |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency | 600 MHz |
| Maximum Frequency | 4 GHz |
| Splitter Type | 3-way |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |