Language
Tablet Computer Cabinet | Tripp Lite series |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Tablet Computer Cabinet |
|---|---|
| UPC | 037332185419 |
| Manufacturer Number | CS16USB |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CS16USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CS16USB |
| Product Name | 16-port USB Tablet Charging Station |
| Marketing Information | 16-port, USB tablet charging station provides high-speed charging, convenient syncing, secure storage and flexible deployment in a variety of settings. Each USB port delivers up to 2.4 amps of charging current to quickly charge multiple devices at once. Dividers are removable and reconfigurable to safely protect and organize each tablet. Locking steel door and side panels prevent theft and tampering of the contained tablets while you're away. Teflon coating protects your tablets from scratches during removal and storage. Flow-through ventilation prevents devices from overheating. Compact construction can be mounted to a wall or placed on a desk, counter or floor. Charging station is compatible with all devices that charge via USB, including tablets (such as iPad, Android, Kindle, Kindle Fire and Surface models), select ultra-portable notebooks (such as select Chromebook and MacBook models) and mobile phones (such as iPhone, Android and Windows Phone models). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tablet Computer Cabinet |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor |
|
| Height | 14.57" (370.08 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 17.72" (450.09 mm) |
| Weight (Approximate) | 54.70 lb (24810 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 5 years limited warranties |