Language
USB Hub 4 port(s) | IOGEAR | MicroHub
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 672792502965 |
|---|---|
| Manufacturer Number | GUH274 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GUH274 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Brand Name | IOGEAR |
| Product Line | MicroHub |
| Product Name | 4-Port USB 2.0 MicroHub |
| Marketing Information | IOGEAR's 4-port USB 2.0 hub provides 4 Hi-Speed USB 2.0 ports for your high-speed connectivity needs. This device is USB 2.0 certified and provides a data transfer rate of up to 480 Mbps. The GUH274 is an updated, portable version of IOGEAR's first USB 2.0 hub, model GUH204; this updated version features a smaller form factor and new design. It supports Windows 98SE, 2000, ME, XP, and Mac OS X or later. The MicroHub 2.0 also supports USB 1.1 devices since it is backward compatible with USB 1.1 specifications. It is very easy to use,Plug-n-Play, hot swappable and portable. It is backed by IOGEAR's 3 Year Limited Warranty. |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 1.50" (38.10 mm) |
| Length | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information | Case:
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |