Language
USB Hub 4 port(s) | StarTech.com |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 065030866125 |
|---|---|
| Manufacturer Number | HB30A3A1CFB |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HB30A3A1CFB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port USB Hub - USB 3.0 - USB A to 3x USB A and 1x USB C - USB Port Expander |
| Marketing Information | Here's an easy way to connect a wider range of peripherals to your laptop. This 4-port USB 3.0 hub turns your laptop's USB-A port into three USB-A ports (5Gbps), and one USB-C™ port. The hub is USB powered, so you can connect devices virtually anywhere you work or go. Now, you can use your laptop's traditional USB Type-A port to expand your connectivity, and connect your newer USB Type-C™ devices to your laptop. Expand your USB connectivity This USB 3.0 hub lets you expand your USB connection options using the USB-A port on your computer. (USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1.) It offers three USB-A ports and one USB-C port, so you can connect traditional USB devices now, while still being able to connect USB Type-C devices in the future. It's the ideal way to connect your new USB-C equipped device to your laptop's traditional USB-A port. Add USB ports to your laptop, anywhere you go With a compact and lightweight design, the USB-powered hub is tailored for mobility. It easily tucks into your carrying case and expands your connectivity when traveling. This versatile USB hub takes up minimal space on a desk, so you can use it in hot-desk or BYOD (Bring Your Own Device) environments. Save time and money The 4-port USB 3.0 hub can help if you need a way to connect your newer USB-C peripherals to your existing laptop. Now you can access your USB-C device while avoiding the cost of purchasing a newer laptop that features a USB Type-C port. The bus-powered hub installs quickly with no additional drivers or software required, and it's compatible with virtually all operating systems. The HB30A3A1CFB is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 1.60" (40.64 mm) |
| Length | 3" (76.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.40 oz (39.69 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1cfb_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1cfb_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1cfb_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |