Language
USB Hub 4 port(s) | StarTech.com |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 065030866118 |
|---|---|
| Manufacturer Number | HB30A3A1CSFS |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HB30A3A1CSFS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4-port USB Hub |
| Marketing Information | Add four USB 3.0 (5Gbps) ports to your laptop, including three USB Type-A charge-and-sync ports, and one USB Type-C port USB 3.0. Portable/Desktop USB hub supports USB Bus or Self Powered (power adapter incl); attached 5.7" (14.6cm) USB-A cable. Charge up to 2.4A (12W) on any port up to 20W maximum shared between all connected devices using included external 5V 4A universal power adapter. USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps (USB 3.1 Gen 1 / USB 3.2 Gen 1) shared with all downstream devices; supports thumb drives, data storage devices, keyboards, mice, web cams, headsets. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB Type C |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 2.90" (73.66 mm) |
| Length | 1.50" (38.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.40 oz (39.69 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1csfs_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1csfs_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a3a1csfs_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |