Language
USB Hub 4 port(s) | StarTech.com |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 065030858151 |
|---|---|
| Manufacturer Number | USB2EXT4P15M |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2EXT4P15M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 15m USB 2.0 Active Cable with 4 Port Hub |
| Marketing Information | The USB2EXT4P15M 15m Active USB 2.0 Extension Cable features an integrated 4-Port Hub that lets you connect up to 4 USB 2.0 devices while overcoming distance restrictions and power source limitations. The active USB 2.0 extension cable ensures performance beyond the 5-meter length limits of standard USB cables. Perfect for applications where you need to extend the connection distance of your USB peripherals, enabling you to connect them up to 15-meters (50-feet) away from the host computer. Plus, the cable allows you to maximize the number of devices connected to your computer by allowing you to connect up to 4 devices through a single connection. For added convenience, the cable comes with a 2A power adapter to providepower to your 4 connected USB devices. The USB2EXT4P15M cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 1.40" (35.56 mm) |
| Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb (700 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ext4p15m_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ext4p15m_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ext4p15m_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |