Language
USB Hub 4 port(s) | Tripp Lite series |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 037332174284 |
|---|---|
| Manufacturer Number | U223-004-IND |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U223-004-IND |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U223-004-IND |
| Product Name | 4-Port Industrial USB 2.0 Hub with 15kV ESD Immunity |
| Marketing Information | Tripp Lite's U223-004-IND is a rugged, all metal constructed USB 4-Port hub for use in data centers, work areas, and Industrial applications. Can be mounted on a wall or din-rail with included mounting hardware. Supports Hi-Speed USB 2.0 transfer rates at 480mbps, but is also backward compatible to USB 1.1 ( 12mbps ). Hub is bus-powered through the computer connection, or can self power with an external adapter ( not included ) or via the included 3-wire terminal block connector ( 9-36V ). |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 5.60" (142.24 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |