Language
Video Cable Coaxial | StarTech.com | 25 ft (7.62 m)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Video Cable |
|---|---|
| UPC | 065030776981 |
| Cable Length | 25 ft |
| Manufacturer Number | MXT101HQ_25 |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | MXT101HQ-25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | VGA Extension Cable |
| Marketing Information | Extend your VGA monitor connections by 25ft. This 25ft High Resolution VGA Extension Cable is designed to provide the highest video quality possible through VGA. Ideally suited for high resolution VGA applications, this high quality male to female coaxial VGA extension cable helps to eliminates picture "ghosting" and fuzzy images inherent to non-coaxial cables, and provides superior EMI interference protection by using ferrite cores near the connector ends. More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 25 ft (7.62 m) |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2.06 lb (934.40 g) |
| Shipping Width | 7.09" (180.09 mm) |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.77 lb (802.86 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |